Rakstīto materiālu kolekcija
Rakstīto materiālu kolekcija aptver rokrakstus, dokumentus, kartes, plānus, iespieddarbus, atklātnes un grāmatas no 14. gadsimta līdz Latvijas Republikas dibināšanai 1918. gada 18. novembrī.
Kolekcijā iekļautie avoti ietver privātpersonu dokumentus un saraksti, saimniecību, tostarp agrāro vēsturi raksturojošus dokumentus, atsevišķus reliģisko draudžu dokumentus, citas rakstītās liecības, kas raksturo ikdienas dzīvi, vēsturiskus notikumus un dažādas kultūrvēstures jomas. Kolekcijā ietilpst arī daudzveidīgi dokumenti par Rīgas Latviešu biedrības darbību 19. gadsimtā. Apjomīgs vākums ir skolotāja un novadpētnieka Oskara Emīla Šmita 19.–20. gadsimta mijā apkopotās ziņas ar Latvijas teritorijas apdzīvoto vietu, vēstures un arhitektūras pieminekļu aprakstiem un fotogrāfijām.
Kolekcijā ir arī neliels, taču samērā pilnīgs 16.–20. gadsimta 1. puses karšu vākums. Tāpat kolekcijā glabājas atklātnes ar Latvijas pilsētu skatiem un ainavām, kā arī izcilu personību portretiem.
Kolekcijā iekļauto iespieddarbu vidū izceļama reliģiskā literatūra, tostarp Ernsta Glika tulkotā Bībele, citi 17.–18. gadsimta izdevumi, dziesmu grāmatas, ticības mācības grāmatas bērniem. Līdzās reliģiskajai literatūrai kolekcijā glabājas arī kalendāri, 18.–19. gadsimta laicīga satura izdevumi latviešu valodā un nozīmīgi 19.–20. gadsimta izdevumi, piemēram, 1888. gadā izdotā Andreja Pumpura “Lāčplēša” pirmizdevums.
Kolekcijas galvenā krājuma glabātāja Ilze Zīberte-Ķikute
Lai iepazītos ar muzeja krājuma priekšmetiem klātienē, aicinām aizpildīt veidlapu un nosūtīt to: muzejs@lnvm.lv
Iepazīšanas ar krājumu
.docx - 14 KB