Muzeja vēsture
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) ir viens no senākajiem muzejiem Latvijā un Baltijā. Muzeja kolekcijas pirmsākums saistīts ar Rīgas Latviešu biedrību un tās 1869. gadā dibināto Zinību komisiju. Pēc Latvijas Republikas nodibināšanas biedrība savu kolekciju deponēja valstij un tā kļuva par 1920. gada janvārī dibinātā Valsts (Latvijas) Etnogrāfiskā muzeja pamatu. Tajā pašā gadā muzejs ieguva telpas Rīgas pilī. 1924. gadā Etnogrāfisko muzeju pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju, paplašinot tā tematisko aptvērumu. Turpmākajos gadu desmitos, pielāgojoties dažādu politisko varu apstākļiem, muzejs turpināja attīstīties kā nozīmīgs Latvijas vēstures liecību uzkrāšanas, izpētes un popularizēšanas centrs.
RLB muzeja izveide un darbības virzieni (1869–1919)
1868. gadā tika nodibināta Rīgas Latviešu biedrība (RLB), kuras sastāvā darbojās vairākas kultūrizglītojošas komisijas. 1869. gadā izveidoja RLB Zinību komisiju, kura iesaistījās etnogrāfisku ziņu vākšanā un dibināja savu muzeju – LNVM priekšteci.
Uzzināt vairākValsts Vēsturiskā muzeja dibināšana un attīstība (1920–1940)
1919.-1920. gadā jaunā Latvijas valsts dibināja nozīmīgākās nacionālās kultūras institūcijas, tostarp Valsts arhīvu, bibliotēku un muzejus. Kādreizējais Rīgas Latviešu biedrības muzejs pārtapa par Valsts (Latvijas) Etnogrāfisko muzeju.
Uzzināt vairākOkupāciju un kara ēnā (1940–1944)
Otrais pasaules karš, padomju un nacistu okupācijas, muzejam uzspieda jaunus ideoloģiskos uzstādījumus, kas ietekmēja gan muzeja publisko darbību, gan arī krājuma darbu.
Uzzināt vairākPielāgojoties padomju okupācijas apstākļiem (1944–1990)
Pēc Otrā pasaules kara muzejam bija jāpakļaujas dažādiem padomju okupācijas varas ideoloģiskajiem ierobežojumiem, tomēr tas turpināja pildīt savu galveno uzdevumu – vākt, glabāt, pētīt un popularizēt Latvijas vēstures liecības.
Uzzināt vairākNeatkarīgas valsts vēstures muzejs (1990–)
1990. gados muzejs pārkārtoja darbu jaunajos neatkarīgas valsts apstākļos. Pakāpeniski tika izveidota jauna muzeja pamatekspozīcija, attīstīta starptautiskā sadarbība, aizsāktas zinātnisko konferenču rīkošanas tradīcijas un aktivizēta muzeja izdevējdarbība.
Uzzināt vairāk