Vēstures departaments
Vēstures departamenta kolekcijās ir ap 300 000 glabāšanas vienību: dokumenti, fotogrāfijas, fotonegatīvi, kartes, atklātnes, grāmatas, sadzīves priekšmeti, tekstilijas, sakrālā māksla, grafika, gleznas u. c., kas aptver laika posmu no 14. gadsimta līdz mūsdienām un sniedz ieskatu Latvijas politiskajā, saimniecības, izglītības un kultūras vēsturē, kā arī dažādu laikmetu ikdienas dzīvē. Departamentā glabātās kolekcijas plaši raksturo arī 20. gadsimta vēsturi, tostarp trimdas latviešu dzīvi, okupācijas režīmu represijas. Muzejam uzticēts veidot arī valsts amatpersonu dāvanu kolekciju, kurā glabājas Valsts prezidentiem oficiālo vizīšu laikā pasniegtās dāvanas. Kolekcijas tiek nepārtraukti un mērķtiecīgi papildinātas.
Vēstures departamenta vadītāja Inta Robežniece
Fotogrāfiju kolekcija
Fotogrāfiju kolekcijā iekļautās vizuālās liecības aptver laika posmu no 19. gadsimta vidus, kad tika gatavoti fotogrāfiju priekšteči – ambrotipi, dagerotipi un ferotipi –, līdz mūsdienu fotogrāfijai. Kolekcijā ietilpst sadzīves fotogrāfijas, saimniecības vēsturi ilustrējoši uzņēmumi, Latvijas pilsētu un lauku skati. Tāpat kolekcijā ir Latvijas vēsturē nozīmīgu notikumu fotogrāfijas – albumi, kas dokumentē latviešu strēlnieku gaitas 1. pasaules karā, fotogrāfijas no Neatkarības kara, Trešās Atmodas notikumiem, dažādu laikmetu Dziesmu un deju svētkiem.
Uzzināt vairākFotonegatīvu kolekcija
Vairāk nekā 140 000 fotonegatīvu vienību plašais krājums ir unikāls vizuālo liecību klāsts, kas raksturo Latvijas kultūrvēsturi no 19. gadsimta otrās puses līdz 21. gadsimta sākumam. Kolekcijā plaši fotodokumentēti arhitektūras, arheoloģiskie, etnogrāfiskie objekti, dzīvesveids pilsētās un laukos.
Uzzināt vairākVēsturisko priekšmetu kolekcija
Kolekcijā ietilpst ap 25 000 dažādu materiālu un funkciju lietisko priekšmetu, kas raksturo ikdienas dzīvi un vēsturiskus notikumus, kā arī amatniecības, rūpniecības un tirdzniecības attīstību no viduslaikiem līdz mūsdienām. Lielāko kolekcijas daļu veido 20. gadsimta priekšmeti.
Uzzināt vairākDārgmetālu kolekcija
Dārgmetālu kolekcijā ir ap 850 priekšmetu. Tie ir 17.–19. gadsimta Latvijas sudrabkaļu darinātie cunftu pokāli un to piekariņi, baznīcu inventāra priekšmeti – vīna pokāli, patēnas, altāra svečturi; 19. gadsimta Latvijas un Eiropas trauki un galda sudraba komplekti, 19.–21. gadsimta rotaslietas, kārbiņas, aksesuāri, balvas, privātpersonu, iestāžu un organizāciju dāvanas.
Uzzināt vairākIeroču kolekcija
Ieroču kolekcijā ietilpst ap 800 priekšmetu. Tā veidojusies pēc 2. pasaules kara, pārņemot daļu no 1940. gadā slēgtā Latvijas Kara muzeja krājuma. 1950. gados kolekcija tika papildināta ar medību ieročiem no Maskavas vēstures muzeja, kā arī duramajiem un cērtamiem ieročiem no Valsts Ermitāžas Ļeņingradā.
Uzzināt vairākRakstīto materiālu kolekcija
Rakstīto materiālu kolekcija aptver rokrakstus, dokumentus, kartes, plānus, iespieddarbus, atklātnes un grāmatas no 14. gadsimta līdz Latvijas Republikas dibināšanai 1918. gada 18. novembrī.
Uzzināt vairākDokumentu kolekcija
Dokumentu kolekcijā ietilpst ap 16 000 dokumentu, kas aptver laiku no Latvijas Republikas pasludināšanas līdz mūsdienām un vispusīgi dokumentē Latvijas un tās iedzīvotāju vēsturi, Latvijas izcelsmes cilvēku dzīvi un darbību pasaulē.
Uzzināt vairākIespieddarbu kolekcija
Iespieddarbu kolekcijā glabājas vairāk nekā 5000 priekšmetu – grāmatas, brošūras un periodiskie izdevumi, kas hronoloģiski aptver laiku no Latvijas Republikas pasludināšanas 1918. gadā līdz mūsdienām. Līdzās Latvijā izdotajām grāmatām un periodikai šajā kolekcijā glabājas arī trimdā izdotās grāmatas, brošūras un periodiskie izdevumi.
Uzzināt vairākPlakātu un afišu kolekcija
Kolekcijā glabājas vairāk nekā 2000 priekšmetu, kas aptver laika posmu no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Kolekcijā esošie plakāti ir tematiski daudzveidīgi, to vidū ir Dziesmu svētku plakāti, dabas aizsardzībai un tūrisma popularizēšanai veltītie darbi, padomju propagandas plakāti, kā arī vēlēšanu politiskās aģitācijas plakāti.
Uzzināt vairākGleznu kolekcija
Gleznu kolekciju veido mākslas darbi, kas ataino būtiskas Latvijas vēstures tēmas un personības laikā no 17. līdz 21. gadsimtam. Gleznu kolekcijā galvenokārt ietilpst mākslas darbi, kas muzeja krājumā nonākuši līdz 20. gadsimta vidum: pārņemti no Rīgas Latviešu biedrības, Pieminekļu valdes, Doma muzeja krājuma, Kurzemes provinces muzeja krājuma, gleznas no Grosvaldu ģimenes kolekcijas, arheologa Franča Baloža (1882–1947) kolekcijas u. c.
Uzzināt vairākGrafikas kolekcija
Grafikas kolekcijā glabājas stājgrafika, karikatūras, ekslibri, grāmatu grafika un lietišķā grafika, kas darināta laikā no 17. gadsimta līdz mūsdienām. Visplašāk pārstāvētas zīmējuma tehnikas, litogrāfijas un gravīras. Būtiskas Latvijas vēstures liecības ir 17.–19. gadsimta grafikas ar batālijām, pilsētu panorāmām, Latvijas muižu skatiem, valdnieku un muižniecības portretiem.
Uzzināt vairākKokskulptūru kolekcija
Kokskulptūru kolekcijā ietilpst vairāk nekā 250 skulptūru, ornamentālu kokgriezumu, kā arī muižnieku ģerboņepitāfiju no Latvijas baznīcām, kas aptver laika periodu no 14. gadsimta līdz 20. gadsimta pirmajai pusei. Kolekcija atspoguļo mākslas stilu evolūciju Latvijā no gotikas līdz barokam un rokoko, kā arī Latgales sakrālās koktēlniecības īpatnības 19./20. gadsimta mijā.
Uzzināt vairākReliģijas vēstures kolekcija
Kolekciju veido vairāk nekā 600 priekšmetu, kas raksturo reliģisko konfesiju darbību Latvijā laikā no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta 2. pusei. Kolekcijā ietilpst katoļu, luterāņu, pareizticīgo, vecticībnieku un jūdaisma konfesiju ceremoniālie un liturģiskie priekšmeti, kā arī reliģiskā literatūra un periodika, fotogrāfijas.
Uzzināt vairākSkolu vēstures kolekcija
Kolekcija atspoguļo mācību procesa vēsturi dažādos izglītības līmeņos – sākot ar bērnudārzu un beidzot ar studijām augstskolās. Kolekcija aptver 18.–21. gadsimta iespieddarbus, t. sk. mācību grāmatas un dažādus periodiskos izdevumus, skolēnu burtnīcas un klades, dažādus dokumentus (apliecības, liecības), arī tekstilijas (karogi, kristību tērpi, rokdarbu stundu izšuvumi, skolas formas tērpi).
Uzzināt vairākValsts amatpersonu dāvanu kolekcija
Kolekcijā iekļautas vairāk nekā 1000 diplomātiskās dāvanas, ko saņēmuši atjaunotās Latvijas Republikas Valsts prezidenti, Ministru prezidenti, arī ārlietu ministri un viņu dzīvesbiedri amata pilnvaru laikā. Kolekcija ir daudzpusīga – tajā ir piemiņas medaļas, jubilejas monētas, tēlotājas mākslas priekšmeti, grāmatas, fotogrāfijas, tekstilijas u. c. dekoratīvi lietišķās mākslas priekšmeti, pastmarkas, reti un unikāli rakstāmpiederumi, kas sniedz priekšstatu par dāvinātājvalstu vēsturi, kultūru un tradīcijām.
Uzzināt vairākPriedaines kolekcija
Kolekcijā iekļauti no Amerikas Latviešu apvienības senmantu krātuves Priedainē saņemtie 1590 priekšmeti. Krātuve mākslinieces un daiļamatnieces Lilijas Tomass vadībā tika dibināta 1977. gada 1. maijā un uz Ņūdžersijas latviešu biedrības īpašumu Priedainē tika pārcelta 2006. gadā, kur veiksmīgi darbojās līdz 2014. gadam.
Uzzināt vairākSfragistikas kolekcija
Kolekcijā ietilpst vairāk nekā 5000 zīmogu nospiedumu. Nozīmīgāko kolekcijas daļu veido Latvijas teritorijā laikā no 17. līdz 19. gadsimtam lietotie dažādu iestāžu zīmogu nospiedumi, tajā skaitā Kurzemes un Zemgales hercogu, kuršu ķoniņu, dažādu pilsētu, tiesu, policijas, notāru, dzelzceļa, pasta, skolu, medicīnas iestāžu, militāro iestāžu, cunftu, biedrību, baznīcu un dažādu tirdzniecības un kredīta iestāžu zīmogu nospiedumi.
Uzzināt vairākTautas frontes muzeja kolekcija
Tautas frontes muzeja kolekcija aptver laika posmu no 1986. līdz 1993. gadam un raksturo Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas perioda notikumus. Tajā ir ap 10 000 vienību – dokumenti, fotogrāfijas, lietiskie priekšmeti, kas raksturo Latvijas Tautas frontes darbību Latvijā un tās sadarbību ar ārzemēm, kā arī citus Trešās atmodas notikumus un procesus.
Uzzināt vairākGaida Graudiņa kolekcija
Trešās atmodas laikā kolekcionārs un latviešu kultūras mecenāts Gaidis Graudiņš nolēma savu trimdā Vācijā veidoto Latvijas kultūrvēsturisko liecību kolekciju uzdāvināt Latvijai, un 1990. gadā tā kļuva par Latvijas Kultūras muzeja “Dauderi” krājuma kodolu.
Uzzināt vairākDauderu kolekcija
Dauderu kolekcijā iekļauti ap 5000 priekšmetu, kuri iegūti 1990. gados un galvenokārt raksturo neatkarīgās Latvijas Republikas laika vēsturi, kultūru, mākslu un sadzīvi, kā arī latviešu inteliģences radošo darbību trimdā rietumvalstīs.
Uzzināt vairāk