Latgales dzelzs laikmeta līdz agro jauno laiku kolekcija
Latgales dzelzs laikmeta, viduslaiku un jauno laiku kolekcijā iekļautas kādreizējos Abrenes, Ludzas, Daugavpils un Rēzeknes apriņķos arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas un to savrupatradumi. Tās hronoloģiskie ietvari ir no pēdējiem gadsimtiem pirms Kristus līdz 18. gadsimtam. Kolekciju veido latgaļu, nedaudz kriviču, kā arī Baltijas somu akmeņu krāvumu senkapu un vēlās švīkātās keramikas kultūras pieminekļos iegūtās senlietas.
No agrā dzelzs laikmeta kā izcilākās minamas vēlās švīkātās keramikas kultūras Vilmaņu apmetnes un Makašānu Salenieku uzkalniņkapu un akmeņu krāvumu senkapu kolekcijas. Samērā neliela, bet latgaļu vēstures izpētē nozīmīga ir Nautrēnu Laizānu Smiltaines latgaļu vidējā dzelzs laikmeta senkapu kolekcija.
Vēlo dzelzs laikmetu pārstāv ļoti plaši pētīto Ludzas Odukalna, Pildas Ņukšu, Zvirgzdenes Ķivtu, Aglonas Kristapiņu, Višķu Maskavas ciema latgaļu līdzeno senkapu kolekcijas. Mazāk senlietu iegūts latgaļu vēlā dzelzs laikmeta uzkalniņkapos. Nozīmīgas ir pilskalnu – kādreizējo valstisko veidojumu un zemju centru – Jersikas, Asotes, Madalānu – kolekcijas, bez kurām nav iespējams pilnvērtīgi pētīt latgaļu materiālo kultūru vēlajā dzelzs laikmetā. Īpaši bagātīga ir Asotes pilskalna kolekcija, taču šī pilskalna iedzīvotāju apbedīšanas vieta – Oglenieku senkapi – ir mazāk skatīta un pārstāvēta ar pāris desmitiem apbedījumu senlietu.
Kolekcijā atrodas Latgales teritorijā pētīto Dinaburgas, Ludzas un Rēzeknes mūra piļu senlietas. Savukārt no pētīto viduslaiku kapsētu kolekcijām kā nozīmīgākās jāmin Krāslavas Slutišķu un Augustinišķu kolekcijas.
Kolekcijas galvenā krājuma glabātāja Ilze Mālkalniete
Lai iepazītos ar muzeja krājuma priekšmetiem klātienē, aicinām aizpildīt veidlapu un nosūtīt to: pasts@lnvm.gov.lv
Iepazīšanās ar krājumu
.docx - 14 KB