Dzelzs laikmeta, viduslaiku un agro jauno laiku kolekcijas
LNVM Arheoloģijas departamentā dzelzs laikmeta, viduslaiku un agro jauno laiku kolekcijas tiek glabātas, ievērojot kultūrvēsturisko novadu robežas, kas lielā mērā atbilst kādreizējo sentautu apdzīvotajām teritorijām (Latgale, Vidzeme, Rīgas apriņķis, Kurzeme, Zemgale un Sēlija).
Kolekcijas tālākais dalījums veikts topogrāfiski, pēc Latvijas 1939. gada administratīvā iedalījuma, kas ir nemainīga sistēma. Tas saistīts ar to, ka bieži vien daudzslāņu pieminekļos apdzīvotība ir ilgusi visu dzelzs laikmetu, kā arī turpinājusies viduslaikos un jaunajos laikos (piemēram, pilskalnā uzcelta viduslaiku mūra pils), tāpēc šo pieminekļu arheoloģisko materiālu nav iespējams mākslīgi sadalīt hronoloģiski.
Latgales dzelzs laikmeta līdz agro jauno laiku kolekcija
Latgales dzelzs laikmeta, viduslaiku un jauno laiku kolekcijā iekļautas kādreizējos Abrenes, Ludzas, Daugavpils un Rēzeknes apriņķos arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas un to savrupatradumi. Tās hronoloģiskie ietvari ir no pēdējiem gadsimtiem pirms Kristus līdz 18. gadsimtam.
Uzzināt vairākVidzemes dzelzs laikmeta līdz agro jauno laiku kolekcija
Vidzemes dzelzs laikmeta, viduslaiku un jauno laiku kolekcijā iekļautas kādreizējos Cēsu, Madonas, Valkas un Valmieras apriņķos arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas un to savrupatradumi. Kolekcijā esošo senlietu hronoloģiskie ietvari ir no pēdējiem gadsimtiem pirms Kristus līdz 19. gadsimtam.
Uzzināt vairākRīgas apriņķa dzelzs laikmeta līdz agro jauno laiku kolekcija
Kolekcijā ietilpst kādreizējā Rīgas apriņķī arheoloģiskajos izrakumos un kā savrupatradumi atrastās senlietas. Kolekcijas bagātību veido Daugavas labā krasta HES kaskādes būvniecības laikā aizsardzības izrakumos no Pļaviņām līdz Rīgai iegūtie priekšmeti. Šo senlietu hronoloģiskie ietvari ir no pēdējiem gadsimtiem pirms Kristus līdz 19.
Uzzināt vairākKurzemes, Zemgales un Sēlijas dzelzs laikmeta līdz agro jauno laiku kolekcijas
Kolekcijā apvienotas Daugavas kreisajā krastā (Kurzemē, Zemgalē, Sēlijā) iegūtās arheoloģiskās senlietas, kas hronoloģiski aptver laikposmu no pēdējiem gadsimtiem pirms Kristus līdz 18. gadsimtam.
Uzzināt vairāk