Akmens, bronzas un senākā dzelzs laikmeta kolekcijas
LNVM akmens, bronzas un senākā dzelzs laikmeta kolekcijas aptver vairāk nekā desmit tūkstošus gadus ilgu laikposmu (10 500.–1. g. pr. Kr.). Kolekcijas veido gan savrupatradumi, gan arheoloģiskajos pētījumos apmetnēs, pilskalnos un kapulaukos iegūtais materiāls – senlietas un trauku lauskas.
Priekšstatu par paleolīta (10 500.–9000. g. pr. Kr.) ziemeļbriežu medniekiem sniedz Laukskolas apmetnē atrastie krama rīki. Mezolīta (9000.–5400. g. pr. Kr.) nozīmīgākais arheoloģiskais piemineklis ir Zvejnieku II apmetne un kapulauks. Šajā kolekcijā glabātie krama un kaula rīki raksturo mednieku-zvejnieku dzīvesveidu, savukārt kapulaukā atrasti Latvijā senākie zināmie apbedījumi. Neolītu (5400.–1800. g. pr. Kr.) raksturojošajās kolekcijās ir daudz dažādu rīku: cirvji un kalti, šķēpu un bultu gali, kasīkļi, dunči u. c.
Laikmetu raksturo arī senākie keramikas atradumi un plašs dzintara pielietojums. Kā nozīmīgākās minamas Osas, Zvidzes, Kvāpānu II, Nainiekstes un Aboras I apmetņu atradumu kolekcijas, kā arī Sārnates apmetnē atrastais daudzveidīgais materiāls, tajā skaitā koka priekšmeti – airi, kapļi, vālītes, trauki u. c. Bronzas laikmeta (1800.–500. g. pr. Kr.) sākumu pārstāv Lagažas apmetnes kolekcija ar senākajiem bronzas kausēšanas tīģeļiem. Vēlo bronzas laikmetu spilgti raksturo Ķivutkalna un Brikuļu pilskalnu kolekcijas ar bronzas kaklariņķiem, aprocēm, kaula rotadatām, akmens un kaula rīkiem, māla tīģeļiem un lejamveidnēm. Uz bronzas laikmetu attiecas arī Reznes, Kalniešu, Ķivutkalna kapulauku kolekcijas. Senākā dzelzs laikmeta (500.–1. g. pr. Kr.) beigu posmu raksturo Baltijas mērogā nozīmīgā Laidzes Lazdiņu akmens krāvuma senkapu kolekcijas.
Nozīmīgas ir arī savrupatradumu kolekcijas. Lubāna ezera kaula priekšmetu kolekcijā pārstāvēti akmens laikmeta rīki – harpūnas, zivju šķēpi, bultu gali, dunči un makšķerāķi –, kas raksturo mednieku-zvejnieku amatnieciskās prasmes un estētiku. Otra būtiska savrupatradumu daļa ir akmens cirvji un kalti, kas aptver laikposmu no akmens līdz pat senākajam dzelzs laikmetam. Ievērojami ir bronzas rotu, darbarīku un pirmo ieroču – bronzas cirvju un šķēpu galu –savrupatradumi.
Arheoloģijas departamenta krājuma glabātājs Normunds Grasis
Lai iepazītos ar muzeja krājuma priekšmetiem klātienē, aicinām aizpildīt veidlapu un nosūtīt to: pasts@lnvm.gov.lv
Iepazīšanās ar krājumu
.docx - 14 KB