07.04.2025
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Rīgas pilī atklāj nodarbību telpu
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Rīgas pilī atklāj nodarbību telpu
Atjaunotajās Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās Rīgas pilī 5. stāvā izveidota jauna, aptuveni 300 kvadrātmetru liela universāla nodarbību telpa bērniem un skolēniem – “Izziņas bēniņi”. Tā būs pieejama no 26. aprīļa.
Jaunā aktivitāšu zona ir paredzēta nozīmīgai un skaitliski lielai muzeja apmeklētāju auditorijai – skolēniem un ģimenēm ar bērniem. Darba dienās tajā notiek muzejpedagoģiskās nodarbības skolēnu grupām, bet nedēļas nogalēs un skolēnu brīvdienās gaidīti individuāli apmeklētāji un ģimenes ar bērniem.
Telpā ir bēniņiem raksturīgie slīpie griesti un iespaidīgas sijas, dienas gaisma nāk no jumta logiem. Vienā daļā ir iekārtota koncentrēta, bērniem un skolēniem pielāgota Latvijas vēstures ekspozīcija. Ceļojums Latvijas vēsturē te risinās aizraujošā pētniecības procesā – pagātnes liecības iepazīstamas un atklājamas šim nolūkam speciāli darinātos septiņos izpētes skapjos. Tajos aptverta gandrīz 12 000 gadu ilgā Latvijas teritorijas vēsture, to dalot vairākos posmos: Akmens un agro metālu laikmets, Dzelzs laikmets, Viduslaiki un agrie jaunie laiki, Modernizācija un latviešu nacionālā atmoda, Pirmais pasaules karš un neatkarīgā Latvijas Republika, Okupētā Latvija, Latvijas neatkarības atjaunošana. Šī “Izziņas bēniņu” daļa paredzēta vidējā skolas vecuma bērniem, savas nodarbes tajā atradīs arī mazāki bērni, kurus īpaši uzrunās priekšmetu un interjeru miniatūrmodeļi un interakcijas iespējas. Jaunieši un pieaugušie varēs izsekot Latvijas vēstures norisēm koncentrētā veidā.
Katrā no izpētes skapjiem ir ietverts bagātīgs vēstures liecību un informatīvais klāsts, atzīmēti nozīmīgākie notikumi, parādītas būtiskākās saimnieciskās, politiskās, kultūras un sadzīves norises.
Izpētes skapji rosina izzināt Latvijas vēstures ritējumu gan pētot muzeja krājuma priekšmetus vai to atdarinājumus – akmens laikmeta harpūnu, bultas un dzintara rotas, pirmās grāmatas latviešu valodā, pirmo telefonu, I Vispārējo dziedāšanas svētku apbalvojumu, 1930. gados ražotu fotoaparātu “Minox”, trimdā un izsūtījumā pabijušas ģimeņu relikvijas, Trešās atmodas plakātus un radio aparātus u. c. –, gan klausoties mūzikas un skaņu ierakstus, skatoties video, gan iepazīstot vēstures norises praktiski – iegriežot ceļojuma ratu, pielaikojot tērpu detaļas vai siluetus, pārbaudot zināšanas jautājumu un atbilžu plāksnēs, balsojot par mūsdienu vērtībām, izmēģinot veiksmi veiklības spēlēs un citādi darbojoties. Pētniecību veicina taktilie risinājumi: atveramas atvilktnes, grozāmas plāksnes, iespēja pieskarties dažādiem materiāliem.
Otrā nodarbību telpas daļa veltīta Rīgas pils vēsturei. Te jaunāko klašu skolēni var iepazīties ar pils vēsturi gan nodarbībās kopā ar muzejpedagogu, gan individuāli – pētot telpisko laika līniju ar pils vairāk nekā 500 gadu gaitā nozīmīgākajiem notikumiem, aplūkojot priekšmetus, kas atrasti arheoloģiskajos izrakumos Rīgas pilī, no magnētiskajām aplikācijām veidojot pils iemītnieku tēlus vai saliekot no klučiem vareno pili.
“Izziņas bēniņos” iekārtoti arī īpaši pētnieku galdi, kur darboties atpūtas pauzē – liekot puzles, spēlējot galda spēli vai aplūkojot kolekcionāru savāktos priekšmetus un citas vēstures liecības.
Nodarbību laikā skolēnu grupām vai pasākumos ģimenēm ar bērniem telpā atrodas muzejpedagogs, individuālo apmeklējumu laikā – zāļu uzraugs. Nodarbību un pētniecības gaitā telpās nav atļauts ēst vai dzert – tam paredzētas atsevišķas zonas pilī.
Nodarbību telpas izveides darba grupa: LNVM Izglītības un komunikācijas departamenta darbinieki Astrīda Burbicka, Santa Cerbule, Kristaps Kalējs, Zane Lāce, Ilze Miķelsone, Elza Skutāne, LNVM direktora vietnieks zinātniskajā darbā Toms Ķikuts. Mākslinieciskās idejas un scenogrāfiskā iekārtojuma autori – Una Grants un Reinis Suhanovs, grafiskais dizains – Una Grants.
Sadarbības partneri: AS “Latvijas Finieris”, mūzikas un reklāmas ierakstu studija “Mute Studija”, profesionālās izglītības programma “StartSchool”, SIA “Balta Trend”, SIA “REVERIE Trading Group”.
Darba grupa pateicas kolēģiem visos muzeja departamentos par sadarbību un ieguldījumu nodarbību telpas tapšanā.
LNVM nodarbību telpa “Izziņas bēniņi” Rīgas pilī iekārtota ar Eiropas Savienības finansējumu.
05.04.2025
Rīgas pils audiogids jau 5 valodās
Uzzināt vairāk03.04.2025
Iznācis Muzeja Ziņneša numurs
Uzzināt vairāk03.04.2025
Eseju konkursa “Mana balss par brīvību” rezultāti
Uzzināt vairāk28.03.2025
Aprīlī plānotie muzeja pasākumi
Uzzināt vairāk28.03.2025