18. novembrī – radošā diena “Atkalsatikšanās. Latviešu vēsturiskās zemes Rīgas pilī”

18. novembrī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālais kultūras centrs un sadarbības partneri restaurētajā muzeja daļā Rīgas pilī rīko izglītojošu un radošu svētku dienas pasākumu “Atkalsatikšanās. Latviešu vēsturiskās zemes Rīgas pilī”.

Dzīvais nemateriālais kultūras mantojums, piederības izjūta vietai un tās kultūras vēsturei ir pamats latviešu vēsturisko zemju aktualitātei šodien. Vēsturiskās zemes – Kurzeme, Vidzeme, Zemgale, Latgale un Sēlija – veido valsti, kuras proklamēšanas 106. gadadienu svinēsim 18. novembrī. Tādēļ svētku dienā gan lielus, gan mazus aicināsim uz muzeju iepazīt un izjust katras vēsturiskās zemes īpašo raksturu, dzīvo mantojumu un tradīcijas.

Formas un satura ziņā daudzveidīgā svētku programma bez maksas būs pieejama visas dienas garumā. Apmeklētāji varēs iepazīties ar Latvijas novadu ģeogrāfiju un vēsturi, tradicionālajiem amatiem, rotaļām, mūziku, latgaliešu un lībiešu valodu. Būs arī īpaša lekciju programma par Latvijas sentautām un to mantojumu vēsturisko zemju identitātē.

Muzeja vārtus pils Daugavas gātes pusē 18. novembrī pirmajiem apmeklētājiem vērs LNVM direktors Arnis Radiņš, pasākumu ieskandinās LNKC direktores Signes Pujātes dūdu spēle.

Jau no paša rīta plkst. 11.00 mazākos apmeklētājus sagaidīs Inese Mičule un folkloras kopa “Knipati” ar rotaļu programmu, visas dienas garumā notiks arī grīdas spēle bērniem “Apceļo Latviju”. Plkst. 11.00–16.00 notiks latgaliskās zināšanu un atjautības spēles “Čipierkstneits” čempionāts un lībiešu valodas spēle “Iepazīstot lībiešu kultūras un tautas vērtības” kopā ar lībiešu jauniešiem.

Plkst. 12.00 “Gudenieku suiti” demonstrēs suitu līgavas ģērbšanas rituālu. Plkst. 13.00 Sēlijas dziesmas dziedās folkloras kopa “Krāce”, plkst. 14.00 dažādu novadu dziesmas skandēs Asnate Rancāne un folkloras kopa “Garataka”, un plkst. 15.00 folkloras grupa “Ceidari” iepazīstinās ar Latgales dziesmām. Paralēli norisināsies tradicionālo amatu prasmju meistaru demonstrējumi: būs iespēja iepazīt gan dažādas cimdu adīšanas prasmes, gan rotu darināšanu, aušanu, pīšanu, pastalu un vienkoču darināšanu.

Visas dienas garumā apmeklētājiem būs iespēja aplūkot Lāčplēša Kara ordeņa un Triju Zvaigžņu ordeņa izstādes un vēsturisko un mūsdienu fotogrāfiju slaidrādi “Latvija toreiz un tagad”, kā arī iesaistīties aktivitātē “Iezīmē sevi Latvijas kartē!”. Interesenti tiks aicināti uz LNVM pētnieku lekcijām par Latvijas sentautām: kuršiem, zemgaļiem, latgaļiem, sēļiem, lībiešiem un vendiem.

Plkst. 11.30, 13.30 un 15.30 notiks spēle “Ko tu zini par Latviju” Ivo Krumholca vadībā. Pieteikšanās spēlēm ir noslēgusies.

Svētku pasākums noslēgsies ar multimediālu latviešu un lībiešu folkloras stāstu Montas Kvjatkovskas, Dāvja Stalta, Krišjāņa Šimja un deju kolektīva “Dancis” izpildījumā, sākums plkst. 16.00.

Visu dienu ieeja muzejā un visās pasākuma norisēs – bez maksas.

Uzziniet vairāk par valsts dibināšanas laiku arī muzeja virtuālo resursu krātuvē eMuzejs: teatralizētā uzvedumā “Latviju dibināsim rīt”, videostāstos, divās Brīvības piemineklim veltītajās virtuālajās galerijās, Gadsimta albuma fotogrāfijās un citos materiālos, kas pieejami bez laika ierobežojuma!
https://emuzejs.lnvm.lv/info/aktuali/18-novembris-latvijas-republikas-pasludinasanas-diena

18. novembra pasākuma afiša.
18. novembra pasākuma afiša.
Lūdzu, pieņemiet mārketinga sīkdatnes, lai noskatītos šo videoklipu. Uzzināt vairāk



Atkalsatikšanās. Latviešu vēsturiskās zemes Rīgas pilī