Rokrakstu, zīmējumu, fotoattēlu un dokumentu kolekcija

Rokrakstu, zīmējumu, fotoattēlu un dokumentu (ZAE) kolekcijā glabājas vairāk nekā 50 000 priekšmetu. Senākie no tiem iegūti, gatavojoties Latviešu etnogrāfiskajai izstādei Rīgā 1896. gadā. Lai iegūtu izstādei eksponātus, Rīgas Latviešu biedrība sarīkoja 11 ekspedīcijas, kurās līdzās lietiskajiem priekšmetiem ieguva arī vairāk nekā 300 fotogrāfiju. Unikāli ir pēc šīm fotogrāfijām tapušie ogles zīmējumi – Latvijas lauku iedzīvotāju portretējumi –, ko zīmējuši Janis Rozentāls, Ādams Alksnis, Johans Valters, Artūrs Baumanis, Teodors Zaļkalns u. c.

Kolekcijas apjomīgākā daļa (vairāk nekā 40 000 priekšmetu) ir Pieminekļu valdes materiāli. Tie ir apraksti, zīmējumi un fotogrāfijas par vairāk nekā 77 ar lauku dzīvi saistītām tēmām. Iegūtās ziņas hronoloģiski attiecas uz laiku no 19. gadsimta otrās puses līdz šo materiālu iegūšanas laikam 1920.–40. gados.

Kolekcijā iekļauti arī nepabeigtā “Latvju kultūras atlanta” materiāli, ko Krišjāņa Ancīša vadībā 1939. gadā uzsāka veidot Latvijas Rakstu un mākslas kamera. Aptaujājot Latvijas lauku iedzīvotājus, plānoja iegūt ziņas par dažādiem tematiem, kas attiecas uz laiku no 19. gadsimta vidus līdz 1. pasaules karam. Projektu apturēja 2. pasaules karš un Latvijas okupācija, taču ir saglabājušies vairāk nekā divarpus tūkstoši dažādu materiālu vienību, ko “Latvju kultūras atlanta” līdzstrādnieki iesūtīja no visas Latvijas.

ZAE kolekcijā glabājas arī atsevišķu entuziastu – etnogrāfisko materiālu apzinātāju un krājēju – vākumi. Te minamas fotogrāfu Mārtiņa Buclera, Mārtiņa Sama, Jāņa Rieksta fotogrāfijas, pedagoga Jāņa Sudmaļa Dienvidkurzemes tradicionālā apģērba rakstu zīmējumi, bijušā Tārgales dzirnavu meldera Ernesta Leduskukaiņa 1985. un 1986. gadā savāktie materiāli par Kurzemes dzirnavām un pūra lādēm. Apjomīgāko materiālu kopumu veido inženiera Rolanda Puriņa 1970.–80. gadu vākums – vairāk nekā 3000 fotogrāfiju, aprakstu un skiču, kurās dokumentētas Latvijas dzirnavas, dažādi etnogrāfiskie priekšmeti un ēkas un citas tēmas.

Rokrakstu, zīmējumu, fotoattēlu un dokumentu kolekcijas glabātāja Sintija Reča

Lai iepazītos ar muzeja krājuma priekšmetiem klātienē, aicinām aizpildīt veidlapu un nosūtīt to: muzejs@lnvm.lv

Iepazīšanās ar krājumu

.docx - 14 KB
Iepriekšējā lapa Nākamā lapa