Daugavas gātē šobrīd notiek remontdarbi, kas var apgrūtināt piekļuvi Rīgas pilij. Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

Starptautiskā folkloras festivāla “Baltica” programma Rīgas pilī

No 26. līdz 29. jūnijam Latvijā jau 13. reizi notiks Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”, kas šogad ar tēmu “Valoda” īpaši svinēs latviešu valodas dažādību un lībiešu valodu. Festivāla koncertos, meistardarbnīcās, dančos un citos pasākumos Rīgā, Siguldas novadā un Daugavpilī pulcēsies folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, muzikanti, amatnieki un citi nemateriālā kultūras mantojuma vērtību kopēji no visiem Latvijas novadiem, Lietuvas un Igaunijas. Tāpat viesu vidū būs folkloras kopas un tradicionālās mūzikas grupas no Peru un Ukrainas, kā arī ukraiņu diasporas pārstāvji.

Šogad festivāls “Baltica” aicina palūkoties uz valodu tās visplašākajā nozīmē – pētīt savas puses valodu, rakstus, ritmu, skanējumu un raksturu vārdos, mūzikā, dziesmās, dejā, stāstos, amatnieku darbos un muzikantu spēles manierē, atcerēties aizmirsto un atgūt zaudēto, izcelt savpatīgo un stiprināt trauslo. Vēstot stāstus par valodu, kas savulaik skanējusi vai vēl arvien skan kādā vietā, par to, kā runā putni, baznīcas zvani, jūras bangas, par savas puses ievērojamo cilvēku stāstiem, uzvārdiem, īpatnējiem vārdiem un citiem valodas ceļiem, festivāla skatēs piedalījās 255 folkloras kopas un tautas mūzikas kapelas no visas Latvijas. Festivāla dalībnieku sagatavotās programmas un visu valodas bagātību varēs piedzīvot katrā no festivāla dienām.

27. jūnijā festivāla programma skanēs arī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Rīgas pilī (ieeja no Daugavas gātes):
11.00 – 16.00 Valodas darbnīcas (Rīgas pils 4. stāvā)
Valodas darbnīcās būs reta iespēja vienas dienas laikā izzināt, dzirdēt un pašiem pamēģināt dažādu valodu skanējumu, iepazīstot lībiešu valodu un apjaušot arī latviešu valodas bagātību. Plkst. 11.00 notiks skanīga latgaliešu valodas darbnīca ar folkloras kopu “Ceidari”, plkst. 12.00 iespēja uzzināt vairāk par lībiešu valodu ar Lelū Stalti, plkst. 13.00 sadzirdēt sēļu valodas smukumus varēs kopā ar Andu Svarāni un folkloras kopu “Krāce”, bet plkst. 14.00 tiks cilāts Rucavas valodas mantojums un varēs ieklausīties tā skanēšanā mūsdienās.

13.00 Festivāla un valodas stāsti (Rīgas pils pagrabstāvā)
Piedalīsies Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa stāstniece – Ilga Skabārde, Ilga Prenclava un Lelde Jagmina, ar saviem stāstiem iepriecinās Līga Strēle un Estere Figoriņa no Krotes “Traistēniem”. Būs koša iespēja dzirdēt folkloras kopas “Budēļi” piedzīvojumus starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica” daudzu gadu garumā un arī Puzes “Sītava” neturēs sveci zem pūra, bet dalīsies ar skaisto un labi saglabāto Puzes runu. Vēl būs iespēja satikt lieliskas stāstnieces Vilhelmīni Jakimovu no Preiļiem, Aiju Vitmani no Katlakalna un Aelitu Ramani no Pilsrundāles. Ar Vidzemes sēļu izloksni dalīsies Māris Karlsons no Madonas “Vērtumniekiem”, bet anekdotes birdinās un visu notiekošo iemūžinās Guntis Pakalns. Tiekamies festivāla “Baltica 2025” stāstu laikā un lai ar katru no mums ir moto – “Kādu redzu runātāju, tādu laižu valodiņu”. Stāsts piedzimst reizē ar klausītāju un katrā klausītājā agri vai vēlu pamostas stāstnieks. Stāstu upi mēģinās savaldīt Māra Mellēna.

15.00 – 16.30 Daudzvalodu koncerts “Tā dziedāju, tā runāju” (Rīgas pils 2. stāvā, kapelā)
Koncertā piedalīsies: Liepājas multinacionālā kultūras centra “Unisons” folkloras kopa “Jarilo”, Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes ”Ventspils Kultūras centrs” krievu folkloras kopa “Jurjev denj”, kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” ģimeņu folkloras kopa “Berendejka” un jauniešu grupa “Dar”, biedrības “Tradicionālās kultūras centrs “Rada”” slāvu autentiskās dziedāšanas ansamblis “Karagod”, biedrības “Folkloras pedagoģiskais centrs “Tradīcija”” folkloras kopa “Iļjinskaja pjatņica”, krievu tautas tradīciju kopa “Ladodeja”, folkloras kopa “Dūdalnieki” (Lielbritānija), folkloras kopa “Rēvele” (Igaunija), folkloras ansamblis “Poringės” (Lietuva),folkloras kopa “Siidisõsarõ” (Igaunija), Andu mūzikas grupa “Yawar Peru” (Peru).

Plašāka informācija: festivalbaltica.lv

Dalības maksa – ieejas biļete muzejā.

Festivāla



Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”